Základná výbavička: 7 vecí, ktoré potrebuje každé bábätko

Oplatí sa ich kúpiť ešte pred pôrodom? Ktoré a podľa čoho vyberať, keď ich je na trhu toľko?

Veru, s tehotenským bruškom nerastie len naša konfekčná veľkosť, ale aj otázky, ktoré nám víria hlavou. Vtedy totiž máme taký zvláštny radar na všetko, čo sa okolo bábätiek točí 🙂 Zrazu nebeháme po dámskych butikoch naháňať najnovšie módne kúsky, za to presne vieme, aké detské trendy aktuálne letia.

Lenže – jedna vec je sledovať a obdivovať a druhá už aj vybrať a kúpiť. Čas však plynie a s blížiacim sa pôrodom je základná výbavička pre bábätko nevyhnutnosťou. Sama som si touto dilemou prešla dvakrát a zakaždým to bolo iné. Kým pri prvom dieťati som podľahla všetkému, čo sa mi zdalo, že by som mala mať (takže sa mi doma nakopilo aj niekoľko zbytočností), pri druhom som už presne vedela, čo chcem a hlavne, čo potrebujem.

 

Kedy nakúpiť?

V prvom rade – nedajte na reči a povery o tom, ako čakať s výbavou až po pôrode, nie nadarmo sme tehotné deväť mesiacov. Dostávame tak čas pripraviť sa na dieťatko vo všetkých smeroch a verte, že po pôrode budete riešiť celkom iné veci, takže to posledné, čo by sa vám chcelo, je nakupovať. Najideálnejšie je – do nástupu na materskú obzerať a skúmať, čo sa vám páči a potom, keď už budete doma, tých 6 až 8 týždňov pred pôrodom – využiť voľný čas, definitívne si vybrať, rovno objednať a všetko si to doma v pokoji pripraviť.

 

Tak a čo určite budete potrebovať?

 

1. Kočík

Nielen ja, ale aj všetky mamy, ktoré poznám, venovali najviac času výberu kočíka. A je to tak správne, pretože v ňom bude vaše bábätko tráviť veľmi veľa času. Zvážte pri tom najmä to, kde bývate a v akom teréne sa s ním budete najčastejšie pohybovať. Tiež si všímajte, aká veľká je vanička (ak čakáte zimné bábo, treba počítať aj s fusakom) a nezabúdajte ani na váhu kočíka (často ho budete dvíhať sama, tak až nie je ťažký) či veľkosť vášho kufru v aute (prípadne aj veľkosť výťahu, ak bývate v paneláku), aby sa tam kočík zmestil.

 

2. Autosedačka

Už dávno sa neodchádza z pôrodnice s bábätkom v náručí a čo je dôležité – autosedačka je predsa pre jeho bezpečnosť. Mne sa veľmi osvedčila kúpa kočíka – trojkombinácie, ktorého súčasťou je aj autosedačka, tzv. vajíčko. Bábo tak môžem pri cestovaní, nákupoch, aj pri návšteve lekárky ľahko prekladať z auta na konštrukciu kočíka a vôbec ho pritom nebudiť. Vždy sa však snažte pri kúpe zvážiť bezpečnosť autosedačky – tej ktorej značky.

 

3. Postieľka

Aj v postieľke bude dieťatko často, no osobne si myslím, že tento výber je pri dnešnej kvalite detských postieľok naozaj už len o tom, čo sa komu páči, alebo dizajnovo hodí. Rovnako, ako aj výber obliečok (ja som uprednostnila tie zo 100% bavlny). Väčší dôraz som potom kládla na kvalitný matrac a prikrývku.

 

4. Vanička

Či už vanička spolu s prebaľovacím pultom alebo samostatná bez neho – akákoľvek sa vám pozdáva, taká bude dobrá. Ja som pri prvom dieťatku mala aj pult a nebolo to zlé, len som to nepoužívala dlho, takže som to potom rýchlo predala, až na tom nie som stratová. Ak teda máte miesta dosť, môžete to skombinovať. Hlavne na ňu nezabudnite, lebo je to tiež jedna z vecí, bez ktorej sa pri bábätku nezaobídete.

 

5.  Zavinovačka

Kým v minulosti to bola záležitosť, ktorá nechýbala žiadnej maminke, dnes sa o nich už kde-tu špekuluje, že je možno zbytočná. Ale u nás sa zavinovačka veľmi osvedčila, i keď sme ju nepoužívali dlho, naozaj – tie prvé týždne v nej bolo dobre nielen mojim deťom, ale aj mne sa s nimi, ako drobčekmi, vďaka zavinovačke lepšie manipulovalo.

 

6. Hygienické potreby a kozmetika

Nielen pre bábätko, ale aj pre seba budete potrebovať pár vecí hneď na začiatok. Pre dieťa vám stačia dva balíky jednorázových plienok pre novorodencov, olivový olejček z lekárne a rybacia či iná masť na zadoček. Radšej bábätku nekupujte žiadnu extra kozmetiku, po narodení bude mať totiž veľmi citlivú pokožku a tiež netreba viac plienok, môže sa stať, že budete musieť zmeniť značku – ak budú bábätko dráždiť, alebo sa rozhodnete aj na prebaľovanie používať len bavlnené plienky. Vy si nezabudnite zadovážiť popôrodné vložky i nohavičky, tampóny do podprsenky a hojivú mastičku na bradavky – ideálne takú, ktorú netreba pred dojčením umývať.

 

7. Plienky

Potrebovať budete ešte i bavlnené plienky, prípadne aj plienkový systém. To záleží od toho, aké plienky chcete používať na prebaľovanie – či jednorázové (vtedy vám stačí pár kusov bavlnených plienok), alebo budete bábätku dávať bavlnené plienky klasickým spôsobom (ako kedysi naše mamy), alebo si na prebaľovanie zaobstaráte celý set prateľných, tzv. eko plienok.

 

Autor

2 komentáre

  1. mylsím, že ste zabudli na podložku na hranie hlavne v prípade, kedy je dieťa astmatik, alergik či atopik pretože vytvorenie zdravého priestoru na hranie kde dieťa trávi väčšinu času je pre jeho zdravý vývoj zásadné..často stačí siahnúť po správnej podložke, ktorá sa bude ľahko umývať a tak na nej nebudú parazitovať roztoče, nebudú s amnožiť a tak dieťa má čistý priestor na hranie kde si určite čo to strká do pusy..my máme doma malého atopika a podložku na hranie lalalukids parklon travel a je na nej denne..najskôr ako podložka na ležanie, potom na lozenie, neskôr na prvé krôčky a teraz je perfektná pre hranie sa a skladanie dupla

  2. kozmetika je velmi podstatna – nezabavadna, neskodna, hadratacna a hlavne bez parabenov a podobnych divocin… my sme maleho osetrovali kozmetikou z notina radou nivea baba a keby som mala volit opäť tak sa rozhodnem rovnako

Napísať komentár