Vychádzka s novorodencom

Obdobie po príchode bábätka domov býva neraz poriadne stresujúce ako pre dieťatko, tak i pre rodičov. Jednou z prvých otázok, ktoré si kladú novopečené mamičky je, kedy je vhodné absolvovať prvú vychádzku. Vyraziť s drobcom von aj v prípade mrazov, vetra či dažďa? Všeobecne platí, že s bábätkom možno ísť von za každého počasia, avšak i tu existujú isté pravidlá a výnimky, kedy je lepšie ostať doma.

Plus pre bábätko i mamičku

Dôvodov, prečo sú prechádzky s bábätkom dôležité, je hneď niekoľko. Pobyt na čerstvom vzduchu priaznivo pôsobí na imunitný systém dieťatka a zvyšuje jeho obranyschopnosť. Niektoré detičky tiež lepšie spia vonku a pre mamičku je pridanou hodnotou možnosť rýchlejšie sa dostať po pôrode do formy.

Leto verzus zima

To, po koľkých dňoch ísť po prvýkrát s bábätkom na vychádzku, záleží od ročného obdobia, v ktorom sa narodilo. Jarné a letné mesiace sú priaznivejšie a von môžete vyraziť už krátko po narodení, samozrejme nie je vhodné bábätko vystavovať priamemu slnku kedy hrozí prehriatie. Chladnejšie obdobie, kedy sa teplota blíži v mínusovým hodnotám je lepšie s prvou vychádzkou počkať 5-10 dní. Vhodné je dieťa spočiatku na chlad privykať, napríklad pri otvorenom okne alebo na balkóne. Spočiatku len pár minút, postupne tento interval môžete predlžovať.

Pozor! V niektorých prípadoch (napr. predčasniatka) sa poraďte s pediatrom a na prechádzku sa vyberte až po jeho odobrení.

Čas, kedy ísť na vychádzku tiež závisí od ročného obdobia- v zime je ideálna vychádzka v čase medzi 11 a 15 hodinou, kedy sú teploty najvyššie. No v horúcom počasí by sme práve v tomto čase mali radšej ostať doma. Avšak časom si nájdete svoj vlastný režim, podľa ktorého tento čas upravíte a prechádzka bude prospešná pre vás oboch.

Na mieste záleží

Ak je to možné, na vychádzky voľte skôr miesta bez cestnej premávky, ideálne park či lesík. Vzduch je tu čistejší a prechádzku si vy aj bábätko užijete naplno.

Ako novorodenca obliecť?

Táto otázka máta azda každú mamičku, či už ide o novorodenca alebo dieťa o čosi staršie. Nie je mu zima, alebo naopak teplo? Odhadnúť túto hranicu je ťažké. V zásade však platí, že bábätko by malo mať oblečenú o jednu vrstvu naviac v porovnaní s našim oblečením. V zime je lepšie oblečenie navrstviť, aby sme neskôr mohli vrstvy jednoducho uberať alebo pridávať. Pretože novorodenec nemá ešte dobre vyvinutú termoreguláciu, nemala by chýbať pokrývka hlavy ako ochrana pred prechladnutím či úpalom.

Pozor! Bábätká nie sú schopné regulovať svoju teplotu až do veku pol roka. Teplota ručičiek nie je v prípade bábätiek smerodajná- to, či nie je bábo prehriate alebo naopak či mu nie je zima najlepšie spoznáme podľa miesta za krkom (zátylok by mal byť teplý a suchý).

Čo si zobrať so sebou?

–       Náhradné plienky a prebaľovaciu podložku (postačí i papierová)
–       Vlhčené obrúsky
–       Dezinfekčný gél (v prípade že nebude nablízku možnosť umyť si ruky)
–       Náhradné oblečenie (v prípade menšej nehody J)
–       Fľašku (ak prikrmujete aj mliečko) a šatku či pončo (komfort v prípade že kojíte na verejnosti)

Zvýšte pozornosť ak…

–       teploty padnú pod -10 stupňov Celzia či fúka silný vietor, ostaňte radšej doma
–       v letných mesiacoch sa dieťatko v kočíku môže prehriať (obzvlášť v hlbokom kočíku, kedy je strieška dole)
–       v lete nezabudnite na krém s vysokým ochranným faktorom a v zime mastnejší krém, ktorý jemnú pokožku bábätka ochráni pred mrazom.

 

Autor

Napísať komentár