Nepodceňujte výber autosedačky!

S príchodom bábätka musia rodičia čeliť množstvu otázok, či už ohľadne starostlivosti alebo bezpečnosti dieťatka. Pokiaľ s bábom plánujete cestovať autom, jednou z prvých vecí, ktoré pri odchode z pôrodnice musíte mať, je autosedačka- v tomto prípade vajíčko. Ponuka je však veľmi rozsiahla- na aké vlastnosti sa pri kúpe treba zamerať a ako si vybrať tú správnu autosedačku?

Na bezpečnosť tých najmenších myslí aj zákon, ktorý uvádza, že autosedačku má mať každé dieťa nižšie ako 150 cm, a to bez ohľadu na vek. Pričom autosedačka musí byť certifikovaná a zodpovedať príslušnej hmotnostnej kategórii dieťaťa.

Štítok prezradí takmer všetko

Je potrebné, aby všetky autosedačky boli homologizované,  teda spĺňali európsku bezpečnostnú normu ECE R 44/04 (staršia, stále platná je aj ECE R 44/03), čo poľahky spoznáte podľa označenia autosedačky homologizačným (certifikačným) štítkom. Autosedačky označené uvedenou normou prešli dynamickými testami (simulácia nárazu spredu, zozadu, prevrátenie vozidla), testovaním vlastností a trvanlivosti jednotlivých dielov, bezpečnosti a materiálu (horľavosť, toxicita, ostré výbežky, korózia kovových častí), stanovením rozmerov, pevnosti popruhov a zapínacích praciek.

Pri bližšom preštudovaní certifikačného štítku je možné zistiť i ďalšie zaujímavé informácie ako sú výrobca, hmotnostná trieda, účel použitia, krajina pôvodu a schvaľovací orgán, skúšobné číslo a číslo homologizácie. Autosedačka by tiež mala byť vybavená podrobným návodom na obsluhu a používanie v štátnom jazyku.

Dôležité čísla

Kritériá, ktoré sú pri výbere autosedačky smerodajné, sú hmotnosť a výška dieťatka.

 • hmotnosť dieťatka – legislatíva stanovuje 5 kategórií autosedačiek zohľadňujúcich práve hmotnosť dieťatka (kategória 0, 0+, 1, 2, 3)
 • výška dieťatka – autosedačku potrebuje každé dieťa s výškou menšou ako 150 cm; keď hlavička začína prevyšovať opierku autosedačky, je čas na jej výmenu za väčšiu- samozrejme aj s prihliadnutím na hmotnosť dieťatka
 • vek dieťatka – ide o posledné kritérium na výber autosedačky, pretože každé dieťatko je individuálne a v rovnakom veku sú dieťatká hmotnostne aj výškovo rozdielne

Stretnúť sa môžete s týmito kategóriami autosedačiek:

 • 0  – určené pre deti do 10 kg (od narodenia do približne 9-12 mesiacov)
 • 0+ – pre deti do 13 kg (od narodenia do približne 18 mesiacov)
 • 1 – pre deti od 9 do 18 kg (približne do 4 rokov)
 • 2 – pre deti od 9 do 25 kg (približne do 7 rokov)
 • 3 – pre deti od 22 do 36 kg (približne do 12 rokov)

Pri výbere autosedačky ide predovšetkým o bezpečnosť dieťaťa a vo všeobecnosti platí, že by mala spĺňať tie najprísnejšie kritériá tak, aby v nej malo pri cestovaní zabezpečené maximálne pohodlie a dostatočnú ochranu. A toto zabezpečí len kúpa sedačky presne podľa parametrov daných kategórií. Nedajte sa preto zlákať vidinou ušetrených peňazí spôsobom, že zakúpite menšiemu dieťatku väčšiu sedačku s vedomím, že do nej časom dorastie. Dieťa v nej totiž nemusí byť dostatočne chránené!

TIP: Autosedačku (vajíčko) kategórie 0 umiestňujte vždy do protismeru jazdy vzhľadom na fakt, že najmenšie detičky majú slabšie krčné svalstvo. V prípade nárazu alebo prudkého zabrzdenia im tak zotrvačnosť zatlačí hlavičku do operadla. Pokiaľ máte autosedačku umiestnenú vpredu na mieste spolujazdca, deaktivujte airbag!

Ďalšie významné parametre:

 • materiály, ktorými je sedačka potiahnutá môžu v poťahoch alebo držiakoch obsahovať zdraviu škodlivé chemické látky
 • spôsob inštalácie autosedačky by mal byť čo najjednoduchší, aby sme dieťatko pri manipulácii zbytočne nerušili či nebudili. V ponuke sú autosedačky so základňou, ktorá je pevne upevnená v aute pásmi auta alebo systémom isofix, na ktorý sa autosedačka jednoducho „zaklikne“; tiež otočné autosedačky s možnosťou nasmerovania sedačky do požadovanej strany, ako aj autosedačky so samonavíjacími pásmi, ktoré sa prispôsobia telu dieťatka
 • kompatibilita autosedačky s autom (napr. systém isofix)
 • päťbodové popruhy autosedačky prispôsobovať potrebám dieťaťa (pásy nesmú ísť cez krk a bruško dieťatka)

TIP: Pásy by mali priliehať tak, aby medzi dieťatkom a pásmi bola voľnosť na jeden až dva prsty.

Ešte pred kúpou…

Odborníci radia zakúpiť novú autosedačku, avšak samozrejme, otázka financií hrá pri výbere tiež veľkú rolu. Treba si však uvedomiť, že pri kúpe takéhoto produktu z druhej ruky s určitosťou nevieme, či nemá skryté poškodenia, prípadne či nemá za sebou aj vážnejšiu nehodu, vplyvom ktorej mohlo dôjsť k poškodeniu dôležitých súčiastok a mohlo by to mať vplyv na bezpečnosť dieťaťa.

„Ani tá najlepšia a najdrahšia autosedačku neochráni vaše dieťa, pokiaľ ju správne neupevníte v aute a nepoužívate ju v súlade s návodom!“

Skôr ako autosedačku kúpite, vyskúšajte ju. Dajte do nej dieťatko, aby ste videli, ako sa mu v nej sedí, či mu nie je príliš veľká či príliš malá. Pri kúpe si tiež overte, či je autosedačka kompatibilná s vaším autom.

TIP: Prirodzene, pri čerstvých novorodencoch to nie je možné, nakoľko kúpu vajíčka riešime skôr, ako sa bábo narodí. Odporúčame tak vyskúšať upevnenie vajíčka v aute ešte pred pôrodom v pokoji – určite nechcete skúšať jeho upevnenie priamo na „mieste činu“ s čerstvým bábätkom vo vetre, mraze či na silnom slnku.

Autor

Napísať komentár