Moje prvé topánočky: Aby sa dieťa cítilo pohodlne a  malo i zdravé nôžky

Tak a je to tu. Vášho drobca už nebaví loziť, ani sa prevaľovať, čoraz viac sa pridŕža postieľky či rôzneho nábytku a s úškrnom na perách sa neúnavne snaží zaprieť a udržať čo najdlhšie na nožičkách. Vytrvalo, po každom bacnutí na zadok, zas a znovu balansuje a pomaly, ale isto získava stabilitu a začína s prvými nesmelými krôčikmi.

Po niekoľkých zvládnutých krokoch sa tak treba bližšie oboznámiť s témou „čo na nožičky“, aby ste mohli zaobstarať prvé topánočky.

Čo treba vedieť

Takmer všetky bábätká sa rodia so zdravými nožičkami, no mnoho dospelých má s nohami neskôr problémy. Za väčšinu deformácií môže zanedbanie vhodnej obuvi. Dajte si teda záležať na výbere tých správnych topánok pre vaše dieťatko.

Kedy začať riešiť prvé topánočky?

Je ťažké určiť kedy je vhodné kúpiť prvé topánočky, pretože každé dieťa je iné. Sú deti, ktoré začínajú chodiť už v deviatich mesiacoch a sú také, ktorým to trošku trvá a začínajú sa stavať na vlastné až v 17-tich mesiacoch. Záleží tiež na tom, ako rýchlo bábätko potrebujete obuť a aké máte podmienky doma.

Napríklad – pokiaľ je leto a máte k dispozícii dvor, je dobré nechať ho cupkať naboso a topánočky zabezpečiť až v prípade, keď sa malý nezbedník začne pýtať von z kočíka, povedzme na prechádzke. Pokiaľ teda dieťa nechodí samostatne, je lepšie mu nedávať žiadne topánky – koniec koncov, topánky bude nosiť už po zvyšok svojho života, nechajme ho si chvíľku užiť voľnosti – určite urobíme menej neplechy, než keď dieťa obujeme priskoro alebo dokonca do nesprávnej obuvi.

Obuť či chodiť naboso? Čo je lepšie pre správnu tvorbu klenby?

Určite ste počuli rady, že keď sa dieťatko snaží chodiť, je dobré poskytnúť jemnej, labilnej nôžke oporu a zafixovať ju pri pohybe dobrou pevnou obuvou, aby si nedajbože nepodvŕtlo slabučký členok a podobne.

Niektoré maminy zase, naopak, radia chodiť čo najviac naboso, aby  mala detská nôžka pri chodení prirodzený kontakt s povrchom a voľnosť. Chodenie naboso umožňuje dobré došľapovanie a pociťovanie terénu, napomáha prirodzenému vývinu chodidiel.

Nezväzovať hneď od začiatku nožičky do obuvi má svoj význam, ale tu tiež pozor. Ak máte doma samé rovné povrchy (plávajúca podlaha, dlažba,…) nemusí to byť pre dieťa to najlepšie. Chodenie naboso je zdravé len pokiaľ zdolávajú nožičky nerovnosti – stačí napríklad prechod medzi podlahou a kobercom, kamienkový chodníček v záhradke, trávnatý povrch. Skúste napríklad po zemi rozmiestniť vankúšiky, ploché hračky (kruhy, disky), detské pomôcky (podložky, koberčeky), samozrejme tak, aby dieťatko nemohlo zakopnúť! Môžete tiež vyskúšať chodenie po piesku – zase niečo nové a zaujímavé pre tie naše malé labky. Ak si dáte záležať na členitom a rôznorodom povrchu, dieťa bude svojimi nožičkami skúmať rôzne materiály a štruktúry a zároveň si trénovať stabilitu.

Chôdzou po takomto  povrchu sa podporuje tvorba zdravej klenby, naproti tomu, chodenie po rovnej tvrdej podlahe spôsobuje jej padanie. To platí pri malých začiatočníkoch, ako aj pri starších deťoch. Pri chodení naboso po podlahe myslite aj na to, že môže byť chladná a nôžky sa môžu ľahko podchladiť – radšej než naboso, obujte protišmykové ponožky.

Ktoré sú dobré na malú nožičku?

Napríklad „capačky“, pri ktorých spojíte výhody chodenia „naboso“ s ochrannými vlastnosťami topánok.

Inak, ak ste nováčik v problematike, neváhajte sa pri prvom nákupe poradiť s predajcom v špecializovanej predajni. Vyškolený personál má určite bohaté skúsenosti a vie vám odporučiť, čo je vhodné, ukáže vám, ako merať dĺžku i šírku chodila dieťaťa, odprezentuje vlastnosti materiálov, z ktorých sú topánky vyrobené a pod.

Odborníci radia, že úplne prvé topánočky na chodenie by sa mali čo najbližšie podobať chodeniu „naboso“, mali by byť mäkučké a z kvalitného materiálu. Takéto požiadavky spĺňajú tzv. kožené „capačky“ –  topánky, v ktorých vaše dieťatko pri chôdzi bude zapájať všetky prsty, svaly, prirodzene bude koordinovať svoje pohyby a získa rovnováhu.

Svaly budú silnieť postupne krok za krokom a prsty zdravo rásť. Kožená „capačka“ spája dobré vlastnosti chodenia „naboso“ s ochrannými prvkami topánočky. Veď nožičky drobčeka sú jemné a náchylné na zimu, treba ich chrániť.

Dbajte, aby vaše nové „capačky“ mali tieto vlastnosti:

Ľahkosť a opora – malé detičky ešte nemajú vyvinuté svaly na nohách a chôdza v pevných, ťažších topánkach by im spôsobovala problémy. Topánka by mala mať zapínanie na pracku, suchý zips, alebo šnurovanie a mala by držať nôžku v správnej polohe.

Mäkkosť – pri prvých krôčikoch by vaše dieťa malo byť schopné v topánočke používať nožičku a zapájať aj prsty, podošva by mala byť prispôsobivá a ohybná – a to hlavne v oblasti prštekov. Reflexné body chodidla sú stimulované, čo má dobrý vplyv na celý organizmus dieťatka, posilňujú sa kĺby, šľachy.

Protišmyková podrážka – vaše dieťatko ešte nemá stabilitu a tak sa môže pri chôdzi ľahko pošmyknúť. Správna topánočka by mu mala poskytnúť v tomto podporu, byť bezpečná, aby bolo pádov na zem čo najmenej.

Kvalitný materiál a priedušnosť – dbajte na to, aby topánočky boli vyrobené z kvalitného materiálu (ako koža, bavlna, plátno), ktorý bude nie len príjemný na dotyk, ale aj zaistí, že detská pokožka na nohách bude dýchať, pretože detské nožičky sa potia viac ako dospelácke. Dobrý materiál sa tiež lepšie prispôsobí tvaru chodidla, dovolí sa mu prirodzené vyvíjať. Vyhýbajte sa umelým materiálom a farbivám, ktoré by mohli púšťať. Predídete tým alergickým reakciám, nadmernému poteniu, nepríjemným pocitom drobčeka a tiež tvorbe plesní.

Správna veľkosť a strih = pohodlnosť  – tvar topánky by mal kopírovať tvar nohy, uistite sa, že topánočky nikde netlačia, že nie sú príliš tesné a ani veľmi voľné.

Pokiaľ vybraný pár spĺňa všetky tieto vlastnosti, potom sa až v ďalšom rade môžete zamerať aj na dizajn. Keď budete  pozorne sledovať chôdzu a vývin tvaru nohy vášho zlatíčka, určite hravo zistíte, či mu treba ešte mäkké topánky alebo už pevnejšiu obuv.

Autor

1 komentár

Napísať komentár