Prečo a akú si kúpiť dobrú detskú cestovnú postieľku?

Konečne skončila zima, blíži sa čas výletov a dovoleniek. Dnes by som sa preto chcela s vami podeliť o plusoch nákupu detskej cestovnej postieľky, nakoľko ju plánujem znovu vytiahnuť pre našu malú nezbednicu. Je to jedna z vecí, vďaka ktorej sa cítime pohodlnejšie a mobilnejšie.

Výhody, ktoré vám prinesie nákup cestovnej postieľky

Možno ste aj vy rozmýšľali nad kúpou cestovnej detskej postieľky, ale neboli ste si isté, či to nebude zbytočná investícia. Ak napríklad necestujete niekoľkokrát do roka na dovolenku, báli ste sa, či ju vôbec využijete. Tiež som rozmýšľala rovnako, avšak nakoniec som si postieľku zadovážila  a dodnes neľutujem. V skutočnosti je možné, že na dovolenku mobilnú postieľku nebudete musieť vôbec ani nosiť. Ak najčastejšie pri dovolenkovaní prebývate na hoteloch, tak môžete získať izbu, v ktorej už takéto zariadenie ubytovateľ poskytuje. Dnešné moderné hotely sú často pripravené na turistov s deťmi.

U nás sa najčastejšie využíva práve doma,  v záhrade, pri  návštevách rodiny, známych alebo keď ideme na pár dní ku starkej. Aké sú teda dôvody, pre ktoré sa ešte oplatí mať k dispozícii cestovnú postieľku?

 1. Nie všade, kam sa vyberieme je postieľka na spanie pre dieťa. Či sa už  sa teda idete na dovolenku, na chatu k priateľom alebo na víkend k babke, viete, že máte postarané a nemusíte vymýšľať kam dieťa uložiť spať.
 2. Kdekoľvek pôjdete, vaše dieťatko môžete dať spať alebo odpočívať do mini – prostredia, ktoré  už pozná. Postieľka bude jeho útočiskom, priestorom, v ktorom si bude istejšie aj keď budete u niekoho na návšteve. Rýchlejšie sa tak upokojí, keď bude treba, toto je veľké plus pre malé.
 3. Takúto postieľku môžete mať tam, kde chodievate najčastejšie. Napríklad u svojich rodičov. Keď odídete, môžu postieľku spratať na povalu alebo do skrine a nikomu nebude zavadzať.
 4. Možno vaši priatelia a či rodina nemajú svoje domáce prostredie vôbec prispôsobené pobytu malého človiečika. Postieľka je teda bezpečné miesto kam dieťa uložiť bez obáv, že by sa dostalo k nebezpečným predmetom, na schodisko a podobne.
 5. Viete si ju vziať všade tam, kam sa vyberiete autom, dá sa ľahko poskladať a preniesť. Budete mobilnejšia.
 6. Postieľka vám poslúži ako ohrádka (ak ste si takú nekúpili osobitne, pretože aj to je možnosť), kde sa bude dieťa pekne hrať počas dňa. Nemusíte sa obávať, ak potrebujete na chvíľu z drobca spustiť oči, že sa niekam vzdiali. Viete si ju ľahko k sebe pritiahnuť alebo preniesť do ktorejkoľvek časti domu, ľahko sa s ňou manipuluje.
 7. Môžete mať svoje dieťa bezpečne pri sebe vonku aj keď napríklad vešiate bielizeň, máte nejakú prácu okolo domu alebo len tak odpočívate v záhrade, prípadne sa chystáte na grilovačku k priateľom.  A drobček si môže zdriemnuť na čerstvom vzduchu.  Pozor však na silné slniečko. V lete je dobré si zadovážiť k postieľke nejaké tienidlo, dáždnik, aby na dieťatko pri odpočívaní príliš nesvietilo.
 8. Ak už dieťa nechce moc bývať v klasickej postieľke a je už staršie, skúste mu matrac hodiť do cestovnej postieľky, možno tam bude chcieť spinkať častejšie.

Na čo sa pozerať, aby ste vybrali správne?

Na trhu je k dispozícii veľké množstvo produktov, stačí si len vybrať. Nie však tá, ktorá sa vám bude páčiť dizajnovo najviac je aj tá najlepšia. Pozerajte sa hlavne na praktickú stránku a porozmýšľajte kde a ako asi najviac budete cestovnú postieľku využívať a aké sú vaše konkrétne potreby. Pri výbere určite zohľadnite aspoň tieto základné vlastnosti, vďaka ktorým postieľku prakticky budete využívať:

 1. Rozmery, hmotnosť– je dôležité aby ste si vybrali takú, ktorú aj po poskladaní dokážete spratať tam kam potrebujete a jednoducho sa s ňou naložíte aj do auta. Lepšie je mať ľahšiu postieľku, s ktorou si hravo poradíte sama a nebudete potrebovať neustále nejakého nosiča či asistenta. K dispozícii na trhu sú výrobky s extra ľahkého hliníka.
 2. Jednoduchá montáž a manipulácia – pri nákupe poproste predajcu, či by vám skladanie mohol aj predviesť.  Manipuláciu s postieľkou je dobré si aj vyskúšať, aby ste si boli isté, že sa vám s ňou bude dobre narábať a  je jednoduchá na montáž, rozkladanie, skladanie.
 3. Ľahká údržba materiálov –  keďže postieľku budete pravdepodobne používať aj v exteriéri a cestovať s ňou určite ju bude treba z času na čas vyčistiť. Vyberajte teda takú, ktorá je vyrobená z dobre udržiavateľného materiálu a látok ideálne, ak sa dá aj rozložená  kedykoľvek utrieť, umyť.  Ak budete postieľku využívať často, je na nezaplatenie ak sa látky a sieťky budú dať aj odopnúť a vyprať v práčke.
 4. Polohovateľnosť, ľahké presúvanie postieľky – keď bude mať postieľka kolieska, ľahšie si s ňou poradíte pri presune či už po dome alebo vonku. U nás s ňou ľahko manipuluje aj náš starší syn.
 5. Bezpečnosť – pri nákupe kontrolujte či postieľka spĺňa bezpečnostné normy. Uprednostnite predajcu, ktorý dokladuje kvalitu bezpečnostným certifikátom. Mala by byť vyrobená v súlade s európskou normou EN 716, zo 100% bezpečných materiálov. Opýtajte sa predajcu ako je zabezpečená proti samovoľnému zloženiu alebo pohybu na kolesách. Zvlášť pozor si dávajte ak kupujete alebo dostanete postieľku „ z druhej ruky“, mali by ste prekontrolovať  stav a odhaliť prípadné poškodenia, venujte sa tiež poriadne kvalite a opotrebovaniu používaného matracu, ak sa vám zdá „vypoužívaný“ , vymeňte ho.
 6. Ďalšie nadštandardné vybavenie pre vaše pohodlie – dnes už môžete kúpiť postieľku, ktorej súčasťou je prebaľovací pult, cestovná taška, zips na rozpínanie, možnosť polohovania dna  postele (napríklad vyššie pre deti do 15kg, nižšie položené pre 20 kg deti,…), fixovanie matracu suchým zipsom, funkcia hojdania, priestor na hračky, kolotoč, a množstvo iných doplnkov.  Je už na vás čo všetko vás zaujme z ponuky.

Sú mamičky, ktoré od narodenia pre dieťa používajú na spanie iba cestovnú postieľku, ale ja som toho názoru, že určite na prvých pár mesiacov je lepšie poskytnúť dieťaťu komfort normálnej drevenej postele s poriadnym matracom. Kvôli kvalitnému a zdravému spinkaniu. Ak už po nejakej dobe chcete vymeniť postieľku za takúto ľahšiu, skúste spodok cestovnej postieľky aspoň spevniť nejakým ďalším pevným podkladom a kvalitným matracom.  Som si istá, že postieľka vám bude veľkým pomocníkom či už na cestách alebo v bežný deň.

 

Autor

Napísať komentár