Moja prvá autosedačka: Ako ju vybrať a prečo?

Poviem úprimne, vždy ma až zamrazí, keď koľkokrát ešte aj dnes počujem mamy priznať, ako svoje bábätká pri ceste domov z pôrodnice v aute držali len tak na rukách. Vraj – veď však čo, bolo predsa zabalené v perinke, ako som ho mala do tej autosedačky nasúkať? Veď som ho držala silno, čo by sa ten kúsok, kým sme prišli domov, asi tak mohlo stať? Nuž, mohlo sa stať veľa…

 

Bez autosedačky ani kúsok

Je dokázané, že už náraz pri najnižších rýchlostiach môže mať pre dieťa nepripútané v autosedačke fatálne následky. Preto bez nej celkom určite nikam neodchádzajte, ani keby ste to autom mali len  „na pár metrov“. Najlepšie, ak si ju zaobstaráte ešte pred pôrodom.

Autosedačka pre novorodencov a celkom malé bábätká musí spĺňať trochu iné kritériá, než pre väčšie deti a mala by byť pripútaná protismeru jazdy. Dôvod je celkom jednoduchý – hlava dieťatka je ešte dosť ťažká v pomere k zvyšku jeho telíčka a preto sedenie protismeru jazdy je preň v prípade autonehody bezpečnejšie – lepšie chráni hlavu, krk a chrbticu dojčaťa.

Ale pozor – autosedačku nikdy neumiestňujte na predné sedadlo pokiaľ nie je deaktivovaný airbag, alebo ak neviete, ako to urobiť. Ak sa dá, tomuto sa radšej vyhnite úplne, stále najbezpečnejšie miesto pre dieťa v autosedačke je na niektorom zo zadných sedadiel.

 

Z akých kategórií vyberať autosedačku pre novorodeniatko?

Máte na výber skupinu „0“ pre deti s hmotnosťou do 10 kg a skupinu „0+“ pre deti s hmotnosťou do 13 kg. Zväčša ich mamy medzi sebou volajú aj „vajíčko“ alebo „škrupinka“, ponúkané sú aj ako súčasť trojkombinácie pri kúpe kočíka a sú vhodné od narodenia. Bábätko je v nich dobre zabezpečené a chránené.

Výber je skutočne široký, záleží teda už len od vašich vlastných kritérií i vkusu, čo sa týka bezpečnosti, tak všetky detské sedačky na trhu by mali spĺňať stanovené normy a testovania, inak by sa ani nemali predávať.

Ale opatrnosti nie je nikdy dosť a tak pri jej kúpe nezabúdajte na:

1. Či už budete kupovať detskú autosedačku v rámci trojkombinácie spolu s kočíkom alebo osobitne, pozrite si na internete aktuálne výsledky testovania a poznačte si okruh najlepších, teda nejbezpečnejších značiek – ak narazíte na niektorú z nich, bude váš výber jednoduchší.

2. Myslite na to, že každá detská sedačka musí mať nálepku s nápisom ECE R 44/04 (staršia, ale stále platná je ECE R 44/03), ktorá poukazuje na testovanie – skúšobná norma je jednotná pre celú Európu.

3. Autosedačku určite vyskúšajte aj priamo vo svojom aute – ako sedí, či sa tam dobre zmestí, aký prístup budete mať k dieťaťu a v neposlednej rade zvážte aj to, ako ľahko sa vám so sedačkou manipuluje. Nezabudnite mať vždy po ruke aj návod na použitie, ten je tiež dôležitý.

4. Hmotnostnú kategóriu vyberajte podľa toho, či budete chcieť prvú sedačku využívať dlhšie – až do 13 kíl dieťaťa, alebo vám stačí aj kratšie – do 10 kíl (plus – mínus okolo 9 mesiacov až rok).

5. Určite si všímajte aj kvalitu materiálu poťahov, teda nielen to, či sa vám páčia, ale aj či sú ľahko vyberateľné, skladateľné a prateľné.

 

Dokedy používať vajíčko?

Najnovšie poznatky odborníkov hovoria, že správny čas na výmenu autosedačky by sa nemal posudzovať podľa veku či váhy dieťaťa, ale podľa jeho výšky. Ak teda hlava vášho dieťatka začne prečnievať cez horný okraj autosedačky, zvážte už výmenu sedačky za väčšiu.

Ale nemýľte si to – nohy voľne presahujúce spodný okraj sedačky ešte nie sú dôvodom na výmenu. Ja som sa pri oboch deťoch riadila práve podľa výšky – ak už boli na danú sedačku veľké, vtedy bolo aj zjavné, že sa v nej už cítia nepohodlne.

Pri kúpe väčšej sedačky som už potom skúšala autosedačku v aute aj priamo s malými, ako im sedí – nesedí a ako sa spolu zmestia do auta a podobne. Ale o tom zas nabudúce. Viac rád a tipov, ako na správny výbery detskej autosedačky čítajte tu.

 

 

Autor

1 komentár

Napísať komentár