Myslite na to, že pri cestovaní s deťmi by ste nikdy nemali zabudnúť na plánovanie. Čo všetko je potrebné si vziať so sebou?
Starostlivosť o bábätko kladie zvýšené nároky aj na batožinu a priestor a ak je takéto cestovanie pre vás novinka, môžete mať trochu zmätok v tom, čo budete potrebovať.
Ponúkame vám zoznam, podľa ktorého si ľahko zorganizujete balenie potrebných vecí pre bábätko, a ktorý si, samozrejme, môžete doladiť podľa toho kam, akým dopravným prostriedkom a na ako dlho budete cestovať.

Cestovné doplnky pre bábätko

Autosedačka

Nevyhnutná pre bezpečné cestovanie autom. Návod, ako vybrať tú správnu, nájdete tu.  Ak máte navyše takú, ktorá vám v rámci kombinácie s kočíkom pasuje na konštrukciu s kolesami, nemusíte so sebou nosiť celý kočík.

Kočík

Možno sa vám bude zdať, že kočík na dovolenke je zbytočnosť, ale verte, že vám bude dobrým pomocníkom, ak plánujete na dovolenke aj vychádzky. Taktiež jednoduchšie prenesiete dieťa z miesta na miesto, môže si v kočíku  oddýchnuť počas dňa, napapať sa  a zároveň sa bude vo svojom dôverne známom „dopravnom prostriedku“ cítiť pohodlne kdekoľvek pôjdete. Zvážte minimálne golfový kočík.

Deka

Obľúbenú dečku, na ktoré je dieťatko navyknuté je dobré mať so sebou nielen z funkčného hľadiska prikrytia, ale vôňa domova pomôže dieťa ľahšie upokojiť ak to bude potrebné.

Cestovná postieľka

Pri rezervovaní ubytovania sa informujte, či je postieľka dostupná na izbe, prípadne či je možné si ju za príplatok priobjednať.  Pokiaľ miesto nedisponuje takýmto vybavením, pokúste sa postieľku zobrať zo sebou. Z akého dôvodu je dobré ju mať, si prečítajte v článku tu.

Nosič alebo baby – šatka

Ak nemáte dostatok miesta v aute alebo letíte na dovolenku lietadlom a nechcete brať kočík, mali by ste vziať aspoň ergonomický nosič alebo šatku na nosenie bábätka. Budete mobilnejšie, dieťa sa bude tiež cítiť istejšie a pohodlnejšie.

Jedlo a pitie

Šatka na dojčenie

V prípade, že preferujete dojčenie v súkromí, môže sa Vám zísť šatka, ktorá slúži na zakrytie pri dojčení na verejnosti, pláži, cestovaní v dopravnom prostriedku.

Dojčenská voda a mlieko

Pri cestovaní –  hlavne do zahraničia – sa nespoliehajte na to, že budete mať k dispozícii vodu vhodnú pre dojčatá. Najistejšie je si nejakú zásobu vziať z domu. Na cestu do auta alebo lietadla si do termosky pripravte zásobu vody vhodnej teploty, budete tak môcť expresne rýchlo pripraviť dávku papania.

Dojčenský čaj a hotové príkrmy

Je praktické kúpiť granulovaný čajík, hotové príkrmy ako mliečne a zeleninové kaše, polievky,…

Fľaše a inventár na papanie

Vezmite si fľaše na pitie (na mlieko a čaj) a sterilizátor fliaš. Na jedenie zbaľte umelohmotnú sadu na papanie a niekoľko podbradníkov. Zíde sa vám i igelitová taška na uskladnenie použitého riadu (pri cestovaní) a obrúsky.

Oblečenie a plienky

Oblečenie podľa počasia

Ak sa chystáte do teplých krajín, je dobré obliekať dieťatku svetlé  a ľahké, priedušné oblečenie, ktoré bude zakrývať jeho pokožku pred slniečkom. Keď ste sa vybrali na zimnú dovolenku, myslite zase na to, že oblečenie by sa malo dať vrstviť. So spotrebou počítajte tak dve komplet sady oblečenia na deň.  No a nezabudnite na pyžamká.

Klobúk alebo čiapka

Klobúk by mal ochrániť hlavičku, tvár a krk vášho dieťaťa pre slnkom. Zoberte si aspoň dva.  Počas návštevy chladnejšej destinácie si nezabudnite zbaliť teplejšie neprefúkajúce čiapočky.

Plienky

Možno preferujete látkové plienky, ale verte, že na dovolenke to budete mať jednoduchšie s tými jednorazovými. Môžete ich kedykoľvek ľahko vymeniť, vyhodiť a nemusíte riešiť pranie a sušenie. Starostlivo si prepočítajte potrebu plienok, priemerná denná spotreba krát počet dní dovolenky a ešte zopár kusov do zásoby. K dobru budete mať aj zo dva – tri kusy látkových plienok, ktoré použijete či už ako ľahkú prikrývku alebo utierku. Zídu sa aj jednorazové prebaľovacie podložky, sú praktické a ušetria vám čas s čistením pre prípad nejakej malej nehody počas prebaľovania.

Kozmetika a hygiena

Vlhčené obrúsky

Perfektná pomoc na utretie detského zadočka, na umytie tváre, rúk, počas cesty aj na mieste.

Kozmetika pre bábätko

Pribaľte si všetko čo denne používate pre bábätko a aj výbavičku na kúpanie. Šampón, sprchový gél, mliečko, vatové tyčinky, krém proti zapareninám,…

Uteráky

Možno budete mať na mieste pobytu nejaké k dispozícii. No zbaľte si pre drobca aspoň dva vlastné na utieranie po kúpeli.

Opaľovacie krémy

Či už sa chystáte k moru alebo niekam  na hory, nevyhnutnosťou je kvalitný opaľovací prípravok s vysokým ochranným faktorom, určený  na citlivú detskú pokožku.

Mydlo na prepranie vecí

Pravdepodobne sa nebudete chystať prať ešte aj na dovolenke, jedno malé mydielko na prepranie detských vecí sa vám však určite zíde.

Ďalšie potrebné vecičky

Kúpacie nohavičky

Špeciálne upravené nohavičky vhodné do vody, ktoré po namočení neoťažejú ako plienka a sú vyrobené z príjemných materiálov. Sú zároveň vodotesné, takže i  v prípade malej nehody neostane žiadna stopa ani v bazéne.

Obľúbené hračky

Nemusíme vysvetľovať, prečo je dôležité aby ich malo dieťatko so sebou.

Cumlík

Ak je váš drobček naň naučený, tak ho určite treba vziať so sebou aj na dovolenku.

Vysielačky

Znovu vecička, ktorá vám spríjemní dovolenkovanie. Keď dieťatko zaspinká, môžete si vďaka vysielačkám užiť aj trochu večerného posedenia s rodinou a či priateľmi na terase, nemusíte behať stále hore dole a dieťa kontrolovať.

Plážové tienidlo alebo slnečník

Slniečko vie byť pekne protivné a tak by ste mali dieťatko ochraňovať pred priamym slnečným žiarením. Vhodné je plážové tienidlo, ale aj slnečník na kočiar, či cloniace sieťky do auta.

Lekárnička

Vybavená základnými vecami ako: teplomer, lieky proti horúčke, prípravky po uštipnutí hmyzom, repelent vhodný pre bábätká, kvapky do očí a kvapky do uší, lieky proti hnačke, prípravok na zastavenie krvácania, dezinfekčný prípravok na rany, nožničky, obväz a leukoplast, krém alebo gél vhodný na ošetrenie  spálenej kože.

Plug – in nočné svetlo

V prípade, že ešte máte nejaké miesto v batožine, môže sa vám zísť nočné plug – in svetielko, ktoré vám uľahčí nočné vstávanie k bábätku i prebaľovanie. Nemusíte tak svietiť v celej izbe a hneď viete čo sa deje s dieťatkom.

Cestovné doklady

Nezabudnite, že aj dieťatko potrebuje cestovný pas. Skontrolujte si platnosť dokladov a v prípade, že vaše dieťa nezdieľa rovnaké priezvisko ako vy, prezistite, či nie je potrebné vybavovať nejaké dodatočné dokumenty. Zabezpečte dieťatku aj cestovné poistenie a vezmite so sebou aj kartičku poistenca.
Veru, nie je toho málo, čo všetko nesmiete nechať doma, ak cestujete s malým bábätkom, je ale dôležité, aby ste sa cítili komfortne a spokojne. Potom už stačí oddychovať a zbierať krásne dovolenkové zážitky.

Autor

Napísať komentár