6 dôležitých míľnikov v živote batoliat

Kým po pôrode sa ako mamy tešíme z takých maličkostí, akými je prvý úsmev, pretočenie či džavotanie nášho bábätka, v období, keď sa z neho stáva batoľa, sú to už celkom iné radosti.

Ak sa teda neviete dočkať a chcete vedieť, čo a kedy očakávať, prinášam vám dnes šesť míľnikov, ktorými si celkom prirodzene prejde aj vaše – už nie bábätko, ale – „batoliatko“, a ktoré sú zároveň podľa odborníkov ukazovateľmi jeho správneho vývoja.

A hoci každé dieťatko je iné a každé má na všetko svoj vlastný čas, týchto medzníkov sa môžete (samozrejme plus mínus) orientačne držať.

1. Uchopenie lyžičky či vidličky, samostatné jedenie

Najskôr sme ich kŕmili, čo to nechali spapať aj rúčkami, no ak sme svojmu dieťatku správnym príkladom – teda jedáva zarovno s nami pri stole a má možnosť vidieť, ako jeme vy, skôr či neskôr bude chcieť aj ono jesť samo. Jeho motorické schopnosti mu umožnia pevne uchopiť a použiť lyžičku či vidličku najneskôr okolo 18-teho mesiaca, no skúšať to bude už od 12 až 13-teho mesiaca a podariť sa mu to môže pokojne aj hneď.

2. Vyzliekanie

Môže sa to javiť ako maličkosť, ale tento míľnik je vo vývoji dieťatka podľa odborníkov naozaj celkom dôležitý, pokúšať sa oň začnú okolo 13-teho mesiaca a celkom zvládnuť by ho mali do 24 mesiaca, teda okolo dvoch rokov. Postupne po tom by si malo dokázať aj samo vyzuť topánočky.

3. Obliekanie

Presne tak, najskôr je dôležité vyzliekanie a až po tom je ďalším dôležitým krokom vo vývoji obliekanie. Skúšať to bude niekedy pred druhým rokom, a pokiaľ pôjde o voľnejšie oblečenie, tak to môže zvládnuť aj v krátkom časovom horizonte. Všeobecne by to však malo dieťa skúšať a postupne zvládnuť vo veku 24 mesiacov.

4. Samostatné umývanie zúbkov

Motoricky by toto malo dieťatko dokázať už okolo 16-teho mesiaca veku, ale úplne samostatne a hlavne správne to bude až niekedy oveľa neskôr, pravdepodobne okolo jeho tretieho až štvrtého roka.

5. Umývanie a utieranie rúk

Tak táto schopnosť sa vyvíja najneskôr okolo dvoch rokov, teda 24 mesiacov, no čím skôr budeme svoje deti viesť k správnej hygiene a teda k umývaniu rúk pred jedlom či po použití toalety, tým skôr nás bude chcieť napodobniť.

6. Samostatné použitie nočníka či záchoda

Posádzať na nočník zvykneme dieťatko zväčša už oveľa skôr, no väčšina detí nie je pripravená na nočník či toaletu pred 18 až 24-tým mesiacom. Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť, aby ste tento míľnik zbytočne nesúrili a dieťatko zbytočne nestresovali, až príde jeho čas, tak to spoznáte a učenie chodenia na nočník či rovno na záchod vám tak pôjde oveľa rýchlejšie a hlavne – pohodovejšie. Takisto sa môžete držať dvoch kľúčových znakov jeho pripravenosti, ktorými sú – keď vie dieťatko stiahnuť nohavice dole a potom i natiahnuť naspäť hore a tiež to – že sa len tak nepociká do plienky, ale predtým, než sa to stane, zaváha a obzerá sa, kde by malo ísť.

 

Autor

Napísať komentár