Po pôrode je často každá rada drahá. Čo ste vy tie prvé dni až týždne potrebovali a predtým vám o tom nikto nepovedal?

Všade sa vždy hovorí o tom, čo všetko budete potrebovať v pôrodnici a akú výbavičku kúpiť, ale pravdou je, že pár dôležitých vecí potrebuje v čase po pôrode mama aj sama pre seba. Nie je ich veľa a rozhodne za ne nemusíte utrácať veľa, no z vlastnej skúsenosti viem, ako veľmi sa zíde, ak budú po ruke. Takže, potrebovať budete:

1. Popôrodné vložky a nohavičky

Toto je niečo, čo som pri prvom dieťati nemala a pri tom druhom som si oboje nevedela vynachváliť. Pokiaľ ide o vložky, mala som mylnú predstavu, že si vystačím s klasickými, ale omyl – popôrodné sú skvelé v tom, že sú priedušné. Netreba kúpiť žiadnu drahú značku, stačia obyčajné popôrodné (na prvé dni pár kusov väčšej veľkosti, potom stačia aj menšie). No a k tomu si určite zadovážte aj niektoré popôrodné nohavičky, medzi mamami prezývané aj ako „sieťky“ (stačí okolo 5 ks, na tie prvé najťažšie dni, zoženiete buď jednorázové alebo aj prateľné) . Nebudem sa už veľmi rozpisovať prečo, až ich použijete, tak pochopíte 🙂

2. Mastička na bradavky

Moja rada nad zlato je – dbajte od prvého okamihu dojčenia na správnu techniku prisatia bábätka, to znamená, že prsník by mal ísť čo najviac a hlboko do pusinky bábätka. Veď v pôrodnici vám to ukážu, tak žiadny strach, ja len radím, nepodceniť ani jedno prisatie, lebo to, čo prvé hodiny nebolí, sa už druhý deň môže zmeniť na obrovské utrpenie. A preto v každom prípade – majte po ruke aj mastičku na bradavku, mne sa najviac osvedčila niektorá s obsahom lanolinu a taká, ktorú netreba pred dojčením umývať. A poctivo preventívne mažte od samého začiatku.

3. Tampóny do podprsenky

Podprsenka na dojčenie a nočná košeľa na gombíky patria do základnej výbavy už do pôrodnice, takže toto vám zostane aj na doma a oboje hojne využijete ešte celkom dlho po príchode domov. No  zabudnúť by ste určite nemali ani na tampóny do podprsenky, prvé týždne po pôrode budú váš verný kamarát, vlastne ešte aj dlho potom 🙂

Môj tip: Prvé dni tečie mliečko celkom dosť a tak sa tampóny môžu míňať závratným tempom. Je preto celkom fajn na doma a počas noci používať obyčajnú bavlnenú plienku – jednu dve si požičajte od svojho bábätka, zložte a pohodlne vložte do podprsenky.

4. Odsávačka mlieka

Mnohé mamy ju označujú ako celkom veľkú zbytočnosť, ja ale radím, pokiaľ čakáte svoje prvé bábätko, nejakú si zadovážiť. Tiež nemusí byť žiadna drahá, je naozaj pravdepodobné, že ju použijete len na začiatok a párkrát, keď si budete potrebovať uvoľniť navreté a boľavé prsníky, ale nech ju máte po ruke a nech je to vaša vlastná odsávačka mlieka. Verte, že po čase sa k nej iste vrátite, keď si niekam možno po prvýkrát od dieťatka odskočíte a rovnako vám zostane aj pre druhé, tretie, možno aj ďalšie dieťatko 🙂

Plus dve rady navyše:

– Pri dojčení budete neustále smädné, ja som prvé dni nerobila nič iné, len stále niekoho prosila o pohár vody, pretože keď už dojčíte, ťažko si po vodu zájdete. Zadovážte si preto svoju fľašu, ideálne so slamkou – takú, ktorú netreba nijak otvárať (podobné ako aj pre deti), nech je stále plná vody a nech je po ruke.

– Nehanbite sa prijať pomoc od samotného otecka i od rodiny, ktorá sa ponúka, hoc by to mala byť aj svokra 🙂 Či už ide o upratovanie, ale hlavne varenie – prvé dni po pôrode sa všetko počíta. A pokiaľ nie je nik na blízku a vy s ničím takým nemôžete počítať, myslite na to už počas tehotenstva a zásobte sa jedlom do mrazničky. Nech jedinou vašou starosťou ste vy a vaše dieťatko.

 

Autor

Napísať komentár