4 tipy, ako tráviť víkendy s deťmi zmysluplne

Víkendy a voľné dni ako také sú pre rodinu mimoriadne vzácne a tak by sme k nim mali aj pristupovať. Sama totiž veľmi dobre viem, ako ten čas ubehne a koľkokrát si po nich poviem – mali sme vlastne nejaké to voľno? A čo sme to spolu vlastne robili? Veľmi ma mrzelo, ak som si sama musela odpovedať, že ja s manželom sme len niečo porobili, syn sa medzitým naučil do školy, zahral na počítači a inak to bola viac menej ako sa hovorí „nuda z Brna“.

A tak som si od istej doby dala záväzok, že pokiaľ to bude aspoň trochu v mojich silách, tak už viac nechcem, aby nám tieto chvíle pretiekli pomedzi prsty, ale chcem, aby sme ten čas strávili spoločne a aby sme si vytvorili milé spomienky, na ktoré moje deti a aj ja s mužom, budeme pamätať.

Niekedy to však nie je jednoduché a tak si to vyžaduje trochu pravidiel. Dnes sa preto s vami podelím o pár svojich tipov a postrehov.

1. Plánujte dopredu

Zmysluplný víkend či voľný čas sa neudeje len tak z ničoho nič, ale to sme už ako mamy naučené, že veci ležia na našich pleciach, všakže? 🙂 Premyslite si teda už cez týždeň, čo by ste ako rodina mohli podniknúť, počítajte aj s tým, že časom vám dôjdu nápady a vtedy je fajn, ak sa pri niektorej večeri spýtate aj ostatných členov rodiny, ktorí už vedia hovoriť, samozrejme 🙂 na nejaké nápady a spoločne vám iste niečo napadne. Poviem vám to na rovinu – ak toto plánovanie vynecháte, budete celú sobotu premýšľať, čo s načatým dňom až bude napokon poobedie a s ním neskorý čas sa vôbec  rozhýbať a niekam vyraziť.

A pozor – moja rada nad zlato – neriaďte sa tým, čo robia iní, ale tým, čo máte radi vy a čo vás zaujíma. Nemusíte mať zakaždým žiadne slávne a originálne plány, niekedy nám najväčšiu radosť urobia tie najobyčajnejšie veci. Ak teda nik u vás nemá rád turistiku, tak svoju rodinu neťahajte po kopcoch len preto, že susedia zdolávajú stále nejaké vrcholy. Pokojne naplánujte leňošenie v záhrade pri obyčajnej opekačke (tú napríklad milujeme aj my).

2. Naučte sa hovoriť nie

Pamätám si, že bolo jedno obdobie, kedy nám všetky voľné dni vykryli povinnosti u rodiny či priateľov, stále niekto oslavoval, alebo potreboval s niečím pomôcť alebo nás inak vyťažiť. A ja som zrazu zistila, že trávime čas úplne inak, než by sme chceli alebo než by nás to tešilo. Stálo ma to jedno poriadne nahnevanie a zaťatie sa – ako sa hovorí, ale v tú chvíľu som sa konečne i ja naučila hovoriť nie. Vždy samozrejme férovo vyhodnotím situáciu a tiež je samozrejmé, že občas hovorím aj áno, ale riadim sa pravidlom zlatej strednej cesty a toho, že čo je veľa to je moc 🙂

3. Jedzte spolu

Neviem ako u vás, ale u nás na spoločné jedlo cez týždeň nikdy nie je čas, no neverili by ste, aké čary dokáže s vašou rodinou narobiť, ak aspoň počas víkendov budete spolu raňajkovať, obedovať i večerať. Nikdy som sa od syna a manžela nedozvedela toľko pikošiek a zaujímavostí (nielen) z ich života a zo sveta, ako v tomto čase a práve pri jedle – naozaj to odporúčam, vyskúšajte.

4. A čo s upratovaním?

Ak ste si prečítali prvé tri odporúčania, možno vás napadlo, že kedy asi tak máte upratovať 🙂 Viem, viem, aj to treba, veď nechodíme doma v špine, ale u nás upratujeme všetci a naraz a v drvivej väčšine to stíhame buď v piatok podvečer alebo sobotu skoro ráno, prípadne, ak si to situácia vyžaduje, to rozkúskujeme už aj na štvrtok večer.

Isteže, nie vždy je všetko ideálne a aj u nás sú víkendy, ktoré sú ako ja hovorím – oddychové, lebo aj to treba. Takže vtedy nikam nejdeme, nič nerobíme, celkovo sa nudíme, maximálne sa tak o seba postaráme. Ale veľmi sa teším, že viac je takých dní, kedy trávime čas spoločne a zmysluplne a veľmi si to užívame.

Tak víkendovaniu zdar 🙂

Autor

Napísať komentár